Polarizační filtr

Práci s polarizačním filtrem jsem si velmi oblíbil. Dají se díky němu pořídit fotky, které by se těžko získávaly následnou editací v editoru. Při nákupu polarizačního filtru pro digitální zrcadlovku je důležité se přesvědčit, že pořizujeme cirkulární polarizační filtr a nikoliv lineární. Podle informací na internetu může mít při použití lineárního filtru digitální fotoaparát problémy s ostřením nebo nastavením expozice. Osobně jsem neměl možnost si tuto skutečnost ověřit. Co všechno umí polarizační filtr?

  • odstranění odlesků z nekovových předmětů
  • zvýraznění mraků a oblohy
  • potlačení modrání dálek
  • zvýraznění zelené barvy rostlin

Odstranění odlesků

Polarizační filtr se používá k odstranění odlesků z nekovových předmětů jako je například vodní hladina, listy nebo sklo. U vodní hladiny se dá díky tomuto filtru dosáhnout velmi zajímavého efektu, kdy jsou vidět objekty pod hladinou. U skla bývá často efekt odstranění odlesku menší proto, že velká část moderních skel je potažena kovovou folií. Na fotografiích níže je ukázán efekt odstranění odlesku z vodní hladiny.

Fotografie vodní hladiny bez použití polarizačního filtru
Vodní hladina fotografovaná
bez polarizačního filtru
Fotografie vodní hladiny s použitím cirkulárního polarizačního filtru CP-L
Vodní hladina fotografovaná
s polarizačním filtrem

Zvýraznění mraků a oblohy a potlačení modrání dálek

Dalším efektem je zvýraznění mraků a modré oblohy. Jediným omezením u toho efektu je natočení fotografa ke slunci. Spolu s potlačením modrání dálek je tento efekt dobře použitelný při fotografování krajinek. Oba níže uvedené snímky jsou focené chvíli po sobě, téměř ze stejného místa, jeden s polarizačním filtrem a druhý bez. Na snímcích je krásně vidět jak efekt zvýraznění mraků a modré oblohy tak i efekt potlačení modrání dálek.

Fotografie oblohy bez použití polarizačního filtru
Krajina fotografovaná
bez polarizačního filtru
Fotografie oblohy s použitím cirkulárního polarizačního filtru CP-L
Krajina fotografovaná
s polarizačním filtrem