Rozšířený rozsah ISO (ISO boost)

Některé digitální fotoaparáty mají funkci rošířeného rozsahu ISO. Tato funkce umožňuje využít vyšší (někdy i nižší) hodnoty ISO než umožňuje senzor fotoaparátu. Na následujících řádcích bych chtěl popsat jak to funguje, kdy to může být potřeba a jak tohoto efektu dosáhnout pokud ji náš fotoaparát nepodporuje.

Jak to funguje

Důležité je vědět, k čemu používáme vyšší ISO. Většinou proto, abychom mohli fotit na kratší čas když je méně světla a nemůžeme použít blesk. Někdy je možné využít vyšší ISO, abychom mohli více přiclonit, když pracujeme s hloubkou ostrosti, ale nemyslím si, že to je správné místo, kde používat tuto funkci. Rozšířený rozsah ISO nám zpravidla umožňuje použít dvojnásobnou hodnotu ISO než jakou podporuje náš snímač.

Jak to celé funguje vysvětlím na první možnosti. Pokud zvýším ISO na dvojnásobek, tak můžu snížit čas závěrky na polovinu pro stejné hodnoty clony. Pokud ovšem používáme rozšířený rozsah ISO, tak fotoaparát nemůže nastavit snímač na námi nastavenou hodnotu, protože ji snímač nepodporuje. Takže fotoaparát použije nižší ISO (poloviční než jsme nastavili) a čas závěrky jaký jsme nastavili, což ovšem vede k fotografii, která je o 1EV tmavší než by měla pro námi nastavené hodnoty být. Fotoaparát se tedy sám postará o zesvětlení, takže fotografie vypadá, jako by byla vyfocena s námi nastavenými hodnotami.

Pro lepší pochopení uvedu reálný příklad: Máme fotoaparát s maximálním podporovaným ISO 6400 a objektiv se světelností f/2.8. Fotíme v podvečer, kdy je málo světla, takže nastavíme ISO 6400 a f/2.8 a fotoaparát nám spočítá, že je potřeba použít čas závěrky 1/10 s. Jelikož nemůžeme použít blesk ani stativ, tak potřebujeme rychlejší čas. Nastavíme tedy ISO z rozšířeného rozsahu na hodnotu 12800, fotoaparát nám vypočítá čas závěrky 1/20s a vyfotíme snímek. Reálně ovšem fotoaparát nastaví ISO 6400 a čas závěrky 1/20s a následně snímek o 1EV zesvětlí, takže vypadá, jako by byl vyfocený na ISO 12800.

Zatím jsem popsal jak funguje rozšířený rozsah ISO když vybíráme vyšší ISO. Nicméně to může fungovat i naopak. Někdy můžeme potřebovat použít nižší ISO a dosáhnout tak delšího času závěrky nebo otevřenější clony. Funguje to potom velmi podobně, pouze s drobnými úpravami - fotoaparát udělá na nejnižší ISO snímek o 1EV světlejší a následně ho o 1EV ztmaví, takže to vypadá, že jsme použili nižší ISO.

Používat nebo ne?

Vždy záleží na tom, čeho chceme dosáhnout. Někdy je potřeba vyfotit snímek ve velmi špatných světelných podmínkách bez stativu nebo blesku a potom nám tato možnost může pomoct. Každopádně je ale potřeba vědět, že výsledný snímek bude mít velké množství šumu, který se bude špatně odstraňovat. Navíc, protože fotíme snímek podexponovaný (nebo přeexponovaný), tak ztrácíme část dynamického rozsahu snímače.

Rozšířený rozsah ISO bez podpory fotoaparátu

Navodit proces, který jsem popsal, je velmi jednoduché. Musíme nastavit ISO na maximální hodnotu a nastavit kompenzaci expozice na -1EV. Následně zesvětlíme fotku v editoru. Tímto postupem dostaneme stejné expoziční hodnoty jako při použití vyšší hodnoty ISO (dvojnásobek maxima). Pouze při tomto postupu doporučuji provést odstranění šumu ještě před zesvětlením fotografie. Zesvětlení šum hodně zvýrazní a je potom o něco těžší ho odstranit.

Ukázky

Pro představu jsem udělal několik pokusů se svým fotoaparátem. Bohužel nemám ve fotoaparátu přímo funkci ISO boost, ale pomohl jsem si výše zmíněným postupem. Nejdříve jsem zkoušel porovnání nativního ISO 12800 a ISO 12800 dosaženého za pomocí ISO 6400 principu ISO boost.

Sony A500 ISO12800
Výřez fotky focené na ISO 12800
Sony A500 ISO12800 ISO boost
Výřez fotky focené na ISO 12800 s použitím
principu rozšířeného rozsahu ISO
Sony A500 ISO12800 s odšumem
Výřez fotky focené na ISO 12800 s následným odšumem.
Sony A500 ISO12800 ISO boost s odšumem
Výřez fotky focené na ISO 12800 s použitím principu
rozšířeného rozsahu ISO a následným odšumem

Dále jsem udělal stejný snímek na ISO 25600 za pomocí principu rozšířeného rozsahu ISO.

Sony A500 ISO25600 ISO boost
Výřez fotky focené na ISO 25600 s použitím principu rozšířeného
rozsahu ISO
Sony A500 ISO25600 ISO boost s odšumem
Výřez fotky focené na ISO 25600 s použitím principu rozšířeného
rozsahu ISO a následným odšumem

Nakonec ještě pro srovnání přikládám snímek fotografovaný na ISO 6400

Sony A500 ISO6400
Výřez fotky focené na ISO 6400
Sony A500 ISO6400 s odšumem
Výřez fotky focené na ISO 6400 s následným odšumem